سرخط خبرها
خانه > راهنمای نویسندگان

راهنمای نویسندگان

نویسندگان محترم قبل از ارسال مقاله باید موارد ذیل را نیز مدنظر قرار دهند:

۱- موضوع مقاله با موضوع نشریه و محورهای عنوان‌شده در صفحه اصلی سایت مطابقت داشته باشد.

۲- مقاله باید حاصل کار پژوهشی و علمی باشد و لزوماً به تولید علم و معرفت جدید منجر شده باشد. مجله از مقاله‌های مستخرج از رساله دکتری، پایان‌نامه‌های برجسته و همچنین طرح‌های تحقیقاتی مستقل، درصورتی‌که با رعایت اصول و معیارهای روش تحقیق علمی در حوزه­ی مربوطه همراه باشد و از نوآوری نظری یا روش‌شناسی برخوردار باشد، استقبال می‌کند. مجله از پذیرش مقاله‌های تکراری از حیث موضوع و یا کاربرد روش در موقعیت‌های مختلف معذور است.

۳- مجله از مقاله‌های نظری که به نقد و بررسی عالمانه­ی نظریه‌های علمی و گزاره‌ها و مدل‌های نظری موجود و نیز ابداع و یا ارائه­ی مدل‌ها و نظریه‌های علمی جدید توسط صاحب‌نظران و استادان برجسته می‌پردازد، استقبال می‌کند.

۴- مقالاتی که صرفاً در سطح «بررسی و مطالعه»، «تجزیه‌وتحلیل» و «ارزیابی» و یا مقالات تألیفی و ترجمه‌ای موردپذیرش قرار نمی‌گیرند.

۵- تحلیل و ارائه راهکارهای دقیق، مستند و عملی، از شرایط چاپ مقالات علمی- پژوهشی در این مجله می‌باشد.

۶- مقاله باید حاصل کار پژوهشی و میدانی باشد و نباید قبلاً در نشریه دیگری (اعم از داخلی یا خارجی) و یا مجموعه ‌مقالات سمینارها و مجامع علمی چاپ‌شده و یا هم‌زمان برای نشریه دیگری ارسال‌شده باشد.

تبصره: مقالات ارائه‌شده در مجامع علمی مشروط به اینکه با تغییرات قابل‌توجه و افزودن مطالب جدید همراه باشد، قابل‌بررسی است.

۷- مسؤولیت صحت‌وسقم مطالب مقاله، به عهده‌ی نویسنده (گان) است.

۸- مقاله باید دارای انشایی روان و از نظر دستور زبان و آیین نگارش بدون اشکال باشد.

۹- مطالب مهم و ضروری را در بدنه مقاله گنجانیده و از ارسال پیوست‌ها اجتناب کنید.

۱۰- اصطلاحات خارجی با معادل‌های دقیق و رسا در زبان فارسی و نام کامل واژه و عبارت اختصاری به‌کاررفته در متن، در زیرنویس ارجاع شود.

۱۱- در صورت پیشنهاد اصلاحات از طرف سردبیر، داور و یا مدیر اجرایی مجله، کلیه تغییرات اعمال‌شده را با زمینه زرد در مقاله مشخص کرده و مجدداً ارسال کنید.

۱۲- نویسندگان مقاله‌های پژوهشی باید علاوه بر یک گزارش دقیق از کار انجام‌شده یک بیان علمی خوب از اهمیت آن را نیز ارائه دهند.

۱۳- مقالات باید با جزئیات کافی و مرجع باشد تا به دیگران اجازه تکرار کردن آن را بدهد. اظهارات جعلی و نادرست، غیراخلاقی بوده و غیرقابل‌قبول می‌باشد.

۱۴- ارائه هم‌زمان یک مقاله به چند نشریه و یا ارائه مقالات منتشرشده و یا پذیرش‌شده در سایر نشریات خلاف قوانین است.

۱۵- مقالات ارائه‌شده توسط نویسندگان می‌بایست کار خود نویسنده ارائه‌کننده مقاله بوده و هرگونه استفاده از تحقیقات سایر افراد با ذکر منبع در مقاله آورده شود.

۱۶- از تمام کسانی که سهم قابل‌توجهی در انجام کار دارند به‌عنوان نویسندگان مشترک نام برده شود و یا به‌عنوان همکاران از آن‌ها قدردانی شود.

۱۷- نویسنده اصلی باید اطمینان حاصل کند که نام تمام نویسندگان مشترک، در مقاله گنجانده‌شده  و تمام نویسندگان مشترک نسخه نهایی مقاله را دیده و به تائید آن‌ها رسیده است و برای ارائه آن به مجله برای انتشار موافقت دارند.

نویسنده در هرزمانی که متوجه هرگونه خطا و بی‌دقتی در مقاله خود شود، سردبیر مجله یا ناشر را در جریان آن قرار داده و نسبت به اصلاح آن اقدام و یا مقاله را باز پس گیرد.

۱۸- مقاله ارسالی یا محتوای آن نباید قبلاً در نشریه‌ای به چاپ رسیده یا هم‌زمان به نشریه دیگری ارسال‌شده باشد و در صورت پذیرش در مجله نباید در جای دیگری ارائه یا چاپ شود.

۱۹- فهرست نام نویسندگان باید دقیقاً نشان دهد که کار تحقیق را چه کسی انجام داده و چه کسی مقاله را نوشته است. ذکر فرد مسئول و همکاران در مقاله و دقت در عدم وجود اسامی نامرتبط ضروری است. فرد مسئول مقاله کسی است که در تهیه، آماده‌سازی، طراحی و اجرای مقاله سهم عمده را به عهده داشته است و اسامی سایر نویسندگان نیز به‌عنوان همکار در مقاله ذکر می‌شود و نویسنده اصلی مقاله لازم است به وجود نام و اطلاعات تمام نویسندگان و عدم وجود نام غیر از نویسندگان مقاله اطمینان حاصل کند.