سرخط خبرها
خانه > اصول اخلاقی انتشار مقاله

اصول اخلاقی انتشار مقاله

نویسنده و افراد فعال در نشریه (مدیرمسئول، سردبیر مجله، اعضای هیئت تحریریه، دبیر تخصصی، مدیر داخلی، ویراستار و ناشر) می‌بایست قوانین و منشور اخلاقی  نشریه را قبول کرده و  در آن به توافق رسیده باشند.

تصمیم‌گیری‌های نشر و چاپ

قوانین حق تکثیر و اقتباس از سایر آثار ادبی می‌بایست توسط نشریه رعایت شده و حق افراد در هنگام انتشار محفوظ باشد.

  
تصمیم‌گیری منصفانه درباره مقالات

تصمیم‌گیری درباره مقالات در هر مرحله‌ای بدون توجه به نژاد، جنسیت، گرایش جنسی، باورهای مذهبی، قومی، شهروندی و یا فلسفه سیاسی نویسندگان انجام شود.

محرمانه بودن اطلاعات

اطلاعات شخصی نویسندگان مقالات برای تمامی افرادی که به  آن دسترسی دارند مانند سردبیر، اعضای هیئت تحریریه و مدیر داخلی و اجرایی نشریه و سایر عوامل فعال (غیر از نویسنده مربوطه) مانند داوران، مشاوران، ویراستار و ناشر امانت‌دار می‌بایست کاملاً محرمانه بوده و در هرزمانی از آن محافظت شود.

 

رعایت منافع اشخاص

امکان استفاده از نتایج تحقیقات سایرین می‌بایست با ارجاع دهی و اجازه کتبی و صریح از نویسنده  انجام شود. 

 

وظایف داوران

۱-کمک به تصمیم‌گیری تحریریه

داوران در بررسی کیفی، محتوایی و علمی مقالات، به سردبیر نشریه یاری رسانده و یا از طریق ارتباط اعضای تحریریه با نویسنده محترم به بهبود و ارتقاء کیفی و محتوایی مقالات کمک کنند.

  
۲- سرعت عمل

داوران انتخاب‌شده می‌بایست بعد از بررسی اولیه، بلافاصله سردبیر نشریه را در جریان نتیجه آن قرار دهند که شامل:

عدم داوری مقاله به دلیل نبودن موضوع مقاله در حوزه کار داور، کمبود وقت یا… است.

داوری همراه با تأخیر به دلیل شلوغ بودن وقت، عدم دسترسی به امکانات کافی و… است.

  
۳-  محرمانه بودن اطلاعات

کلیه اطلاعات موجود در مقالات می‌بایست برای داور محرمانه تلقی شده و داور در حفظ آن بکوشد.

  
۴-  داوری با ارائه مستندات و استدلال‌های علمی و شفاف

  داوری مقالات می‌بایست بر اساس مستندات علمی و استدلال کافی باشد، با وضوح و به‌روشنی بیان شود و این مدارک به نشریات و نویسندگان ارائه شود و از اعلام نظر سلیقه‌ای، شخصی، نژادی و مذهبی و غیره در داوری مقالات خودداری کند.

  
۵-  توجه به منابع استفاده‌شده در مقاله

 توجه به منابع استفاده‌شده در مقاله از دیگر وظایف داوران است. کلیه تحقیقات، موضوعات و نقل‌قول‌هایی که در مقاله استفاده‌شده است می‌بایست با ارجاع دهی کامل در کتاب‌نامه همراه باشد.

۶- عدم داوری مقالات با مقاصد شخصی

داوران مقالاتی که منافع اشخاص، مؤسسات و شرکت‌های خاصی به‌وسیله آن حاصل می‌شود و یا روابط شخصی در آن مشاهده می‌شود  را نمی‌بایست برای داوری قبول کنند.

 

 

وظایف نویسندگان

۱- ارائه مقالات علمی و استاندارد

نویسندگان مقالات به‌صورت علمی و منسجم، مطابق استاندارد نشریات آماده کنند. روش به‌کاررفته در مقاله با دقت و عینی انجام‌گرفته و داده‌ها به‌صورت صحیح گزارش شود. از طریق ارجاع دهی کامل، حقوق سایر اشخاص در مقاله رعایت شود. از ابراز موضوعات حساس و غیراخلاقی، سلیقه‌ای و شخصی، نژادی و مذهبی و اطلاعات جعلی و نادرست و ترجمه از آثار دیگران بدون ذکر عنوان در مقاله خودداری شود.

  
۲- ارائه داده‌های خام در صورت نیاز

  از نویسنده  خواسته شود در صورت نیاز داده‌های خام، مصاحبه‌ها و یا پرسشنامه‌ها و سایر ابزار به‌کاررفته در تحقیق را ارائه  و معرفی نماید. دسترسی عمومی به این اطلاعات (سازگار با بیانیه ALPSP –STM) به بهبود کار مقالات کمک می‌نماید.

  
۳- اصالت مقاله ارائه‌شده

مقالات ارائه‌شده توسط نویسندگان می‌بایست کار خود نویسنده ارائه‌کننده مقاله بوده و هرگونه استفاده از تحقیقات سایر افراد با ذکر منبع در مقاله آورده شود.

  
۴- عدم انتشار هم‌زمان یک مقاله و یا مقاله پذیرش و چاپ‌شده

  ارائه هم‌زمان یک مقاله به چند نشریه و یا مقالات منتشرشده و یا پذیرش‌شده به سایر نشریات خلاف قوانین است.

  
۵- ذکر ارجاع دهی مناسب

ارجاع دهی شامل ذکر کلیه کتاب‌ها، نشریات و پایگاه‌های اینترنتی و سایر تحقیقات اشخاص در کتاب‌نامه است.

  
۶-ذکر فرد مسئول و همکاران در مقاله و دقت در عدم وجود اسامی غیر مرتبط

فرد مسئول مقاله کسی است که در تهیه، آماده‌سازی، طراحی و اجرای مقاله سهم عمده را به عهده داشته است و سایر نویسندگان نیز به‌عنوان همکار در مقاله ذکر می‌شوند و نویسنده اصلی مقاله می‌بایست نسبت به وجود نام و اطلاعات تمامی نویسندگان و عدم وجود نامی غیر از نویسندگان مقاله اطمینان حاصل کند همچنین کلیه نویسندگان مقاله را مطالعه و نسبت به ارائه آن به توافق رسیده باشند.

  
۷-ذکر پشتیبان‌های مالی

نویسندگان می‌بایست کلیه پشتیبان‌ها مالی مقاله خود را نیز معرفی نمایند.  

  
۸-اعلام وجود خطاهای اساسی در مقالات

نویسنده در هرزمانی که متوجه هرگونه خطا و بی‌دقتی در مقاله خود شود نشریه را در جریان آن قرار داده، نسبت به اصلاح آن اقدام و یا مقاله را باز پس گیرد.